Artykuł pochodzi z wydania: Lipiec-Sierpień 2024
Korporacyjna sztuczna inteligencja jest siłą napędową strategii Google’a i Microsoftu, choć w ofercie technologicznych gigantów znajdują się również rozwiązania konsumenckie. Podczas tegorocznej konferencji deweloperów w Seattle, Microsoft przedstawił szereg nowych produktów i usług, które mają na celu umocnienie jego pozycji lidera w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji. Przedstawiamy najważniejsze nowości zaprezentowane na Microsoft Build 2024 związane z Copilotem.
Konferencja Microsoft Build, która odbyła się 24–27 maja 2024 r., była okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć i trendów w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji. Jest to gałąź AI, która zajmuje się tworzeniem nowych treści na podstawie istniejących danych. GAI może być wykorzystywana do różnych celów takich jak generowanie tekstu, obrazów, dźwięku, wideo czy kodu. Wśród wielu poruszonych na konferencji zagadnień można wyróżnić cztery główne wątki:
- Copilot – inteligentny asystent, który pomaga w pracy i nauce, oraz sposoby rozszerzania jego możliwości i dostosowywania do własnych potrzeb;
- Copilot Plus PC – nowa kategoria komputerów z wbudowanymi akceleratorami AI oraz Windows Copilot Runtime jako platforma do budowania inteligentnych aplikacji na takich urządzeniach;
- Azure AI – chmura publiczna, która dzięki partnerstwie z firmami Nvidia, AMD i Meta dostarcza najwydajniejszą i skalowalną infrastrukturę AI, a dzięki współpracy z OpenAI i Hugging Face – najnowsze i najpopularniejsze modele GAI;
- odpowiedzialna AI – Microsoft jako lider w dziedzinie AI od lat pracuje nad rozwiązaniami odpowiedzialnej, opartej na zaufaniu, przejrzystości i zgodności z zasadami sztucznej inteligencji. Ta praca nie sprowadza się do opracowywania reguł odpowiedzialnej sztucznej inteligencji, ale obejmuje również tworzenie narzędzi, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo, przejrzystość i zgodność inteligentnych agentów z przyjętymi zasadami poprzez wykrywanie i usuwanie szkodliwych treści oraz monitorowanie i ocenianie jakości zwracanych przez nich odpowiedzi.
> COPILOT
Copilot to inteligentny asystent nowej generacji, który wykorzystuje zaawansowane modele GAI takie jak GPT-4 czy DALL·E 3 do wspierania użytkowników w różnych zadaniach. Copilot może odpowiadać na pytania, generować teksty, grafiki, tabele, prezentacje, kod, analizować dane i wiele więcej. Jest on używany już przez ponad 50 tys. firm, a także stale rozwijany i ulepszany.
Poszczególne wersje tego agenta są zintegrowane z różnymi aplikacjami takimi jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, Edge i Windows oraz z usługami webowymi takimi jak Bing, GitHub czy LinkedIn. Copilot udziela odpowiedzi na podstawie danych użytkownika, dzięki czemu może dostosowywać się do jego preferencji i celów. W tym punkcie przyjrzyjmy się nowościom dotyczącym wybranych Copilotów.
GITHUB COPILOT
GitHub Copilot to codzienny towarzysz każdego dewelopera, który pomaga w pisaniu kodu, dostarczając sugestie i rozwiązania na podstawie ogromnej internetowej bazy wiedzy. Ten model potrafi nie tylko generować kod w dowolnym języku programowania, ale także obsługiwać różne formy takie jak tekst, mowa, obraz i wideo jako dane wejściowe i wyjściowe. Copilot może także utrzymywać kontekst, pamiętać ważne informacje i odpowiadać na pytania w sposób naturalny i płynny.
Na konferencji pokazano, jak Copilot może wspierać deweloperów w różnych zadaniach, takich jak pisanie testów jednostkowych, tworzenie specyfikacji, planowanie, dokumentowanie i wdrażanie aplikacji. Pokazano również, jak Copilot współpracuje z użytkownikiem w jego ojczystym języku, np. hiszpańskim, tłumacząc zapytania i odpowiedzi na kod i z powrotem. Jedną z najważniejszych nowości są rozszerzenia GitHub Copilot, które pozwalają na dostosowywanie modelu za pomocą usług firm trzecich, takich jak Docker, Sentry i wiele innych. Dzięki temu deweloperzy mogą korzystać z danych pochodzących z różnych systemów. Ponadto każdy deweloper może tworzyć własne rozszerzenia dla GitHub Copilot, w tym dla własnych narzędzi wewnętrznych, co zwiększa produktywność i elastyczność.
COPILOT FOR MICROSOFT 365
Copilot for Microsoft 365 jest dostępny w różnych aplikacjach Microsoft 365 takich jak Teams, Office, Windows i Edge, a także w dedykowanym interfejsie użytkownika na stronie copilot.microsoft.com. Ten Copilot może odpowiadać na pytania użytkowników na podstawie aktualnych danych znalezionych w internecie za pośrednictwem wyszukiwarki Bing oraz na podstawie danych organizacji dostępnych poprzez usługę Microsoft Graph. Copilot for Microsoft 365 może także wykonywać akcje na rzecz użytkownika, takie jak tworzenie dokumentów, prezentacji, wiadomości, harmonogramów, raportów i wiele innych.
TEAM COPILOT
Team Copilot to rozszerzenie Copilot for Microsoft 365, które pozwala na wykorzystanie jego możliwości w kontekście zespołów i organizacji. Team Copilot może pełnić funkcję:
- organizatora spotkań, który pomaga w tworzeniu agendy, śledzeniu czasu, robieniu notatek i wyznaczaniu zadań;
- asystenta pomagającego w komunikacji, pisaniu czatów, podsumowującego ważne informacje, pamiętającego o omawianych problemach i proponującego ich rozwiązania;
- menedżera projektu pomagającego w monitorowaniu postępów, przypominaniu o terminach, eskalowaniu ryzyk i raportowaniu wyników.
Team Copilot może być dodany, tak samo jak zwykły użytkownik, do dowolnego kanału komunikacji takiego jak Teams, Loop, Planner czy innego. Team Copilot będzie dostępny w wersji podglądowej dla klientów jeszcze w tym roku.
[…]
Marcin Szeliga
Pracownik naukowy Uniwersytetu WSB Merito w Chorzowie, jest autorem książek poświęconych analizie danych i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.