Adwertorial
Umiejętnie prowadzona dokumentacja jest podstawą dobrze działającego szpitala. Systemy HIS, LIS, PACS, RIS na dobre wpisały się w cyfrową teraźniejszość placówek medycznych. Dlaczego nie spojrzeć w przyszłość, która wkrótce będzie standardem?
Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym wszystkie podmioty świadczące usługi medyczne są zobowiązane do prowadzenia elektronicznej dokumentacji. Podstawowym rozwiązaniem IT wspomagającym tworzenie dokumentacji jest HIS (system informacji szpitalnej), który organizuje codzienną pracę szpitala – od planowania wizyt, poprzez historię medyczną, przepisywane leki, na kwestiach ubezpieczeniowych kończąc. Uzupełnieniem systemu HIS są dedykowane rozwiązania do zbierania danych, tj. LIS, PACS, RIS. Są one najczęściej zintegrowane i generują dane wykorzystywane do stworzenia dokumentacji elektronicznej. Systemy te z pewnością zrewolucjonizowały ochronę zdrowia, nie oznacza to jednak, że nie ma miejsca na dalszą poprawę – wciąż istnieją obszary, które czekają na cyfryzację.
HIS, RIS, PACS, LIS I… CIS
Placówki medyczne cechują się złożonością procesów, jak również mnogością urządzeń, które stale sprawdzają funkcjonowanie infrastruktury krytycznej, a także monitorują oraz podtrzymują stan zdrowia pacjentów. Zadaniem systemu CIS jest udostępnienie personelowi medycznemu dodatkowych narzędzi automatyzujących i digitalizujących proces leczenia. Dzięki agregacji i wizualizacji ustrukturyzowanych danych poprawia się ich jakość i kompletność, co umożliwia analizę oraz stworzenie reguł wsparcia decyzji klinicznych czy predykcji zdarzeń niepożądanych w obszarze intensywnej terapii oraz na bloku operacyjnym. Cyfryzacja tych sektorów w jednostce medycznej jest kluczowa. Minimalizuje czas personelu spędzany na uzupełnianiu dokumentacji. System, poprzez ścisłą integrację procesów klinicznych, poprawia poziom bezpieczeństwa pacjentów. Wspomaga pracę personelu, dzięki czemu przyspiesza proces leczenia, a co za tym idzie – skraca czas hospitalizacji.
DIGISTAT ODPOWIEDZIĄ
Z raportu NIK-u z 2021 r. wynika, że lekarz spędza średnio 30% czasu trwania wizyty na uzupełnianiu dokumentacji medycznej. W przypadku pielęgniarek czynność ta zabiera ponad 1/3 dnia pracy (więcej: bit.ly/3YIQE0I). System ASCOM Digistat jest certyfikowanym urządzeniem medycznym klasy IIb, które wspiera pracę personelu, ograniczając czas poświęcany na uzupełnianie dokumentacji papierowej do minimum. Umożliwia automatyczne rejestrowanie, jak również szybkie wyszukiwanie danych niezbędnych do podejmowania decyzji dotyczących dalszego procesu rekonwalescencji pacjenta. Ogranicza błędy w transkrypcji oraz przy tworzeniu dokumentacji hybrydowej. Elastyczność oraz modułowość rozwiązania gwarantuje dopasowanie systemu do potrzeb każdej jednostki medycznej. Dane mogą być wizualizowane na komputerach personelu, jak również w aplikacji mobilnej. Dzięki temu personel ma dostęp do niezbędnych informacji z każdego miejsca. Rozwiązanie wspiera zdalny monitoring pacjenta oraz sygnalizuje zagrożenia związane z jego stanem zdrowia. System ASCOM Digistat znajduje swoje zastosowanie w budowaniu systemu opieki koordynowanej, która jest przyszłością placówek medycznych.
Zważywszy na fakt, jak dotkliwym problemem dla systemu ochrony zdrowia są braki w personelu, odciążenie tych, którzy w szpitalach pracują – często ponad siły – wydaje się nieuniknionym zadaniem dla administracji oraz działów IT. Pytanie w kontekście wprowadzenia systemów CIS nie powinno więc brzmieć „czy?”, tylko „kiedy?”.
Więcej informacji
Izabela Kafka – Dyrektor Działu Healthcare IT
zdrowie@maxtoits.pl
maxtoits.pl