Adwertorial
Inwestycja w Web Application Firewall to krok w stronę ochrony reputacji i stabilności organizacji. Rozwiązanie to pozwala na rozwój aplikacji webowych w bezpiecznym środowisku, zapewnia wyższy poziom ochrony, zgodność z regulacjami prawnymi, a także lepszą widoczność i kontrolę nad ruchem sieciowym.
Silnie zinformatyzowane otoczenie biznesowe sprawia, że firmy coraz częściej bazują na aplikacjach webowych do prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania danymi klientów czy obsługi transakcji finansowych. Dlatego bezpieczeństwo tych aplikacji stało się priorytetem w strategiach cyberbezpieczeństwa.
Web Application Firewall (WAF) to rozwiązanie bezpieczeństwa, które monitoruje i filtruje ruch sieciowy pomiędzy użytkownikiem a serwerem aplikacji webowych, chroniąc przed cyberprzestępcami. WAF działa na poziomie aplikacyjnym modelu OSI (warstwa 7), co pozwala na analizę ruchu HTTP i HTTPS w kontekście funkcjonalności aplikacji. Dzięki temu chroni przed naruszeniami takimi jak SQL injection, Cross-Site Scripting (XSS), Cross-Site Request Forgery (CSRF) oraz innymi technikami ataków.
OCHRONA PRZED ZAGROŻENIAMI
Poniżej omawiamy, w jaki sposób WAF skutecznie radzi sobie z wymienianymi wyżej naruszeniami:
- monitoruje ruch na poziomie aplikacyjnym, dzięki czemu jest w stanie wykryć i zablokować próby wstrzyknięcia danych;
- analizuje ruch pod kątem skryptów XSS i może automatycznie zablokować potencjalnie szkodliwe treści;
- chroni przed atakami CSRF poprzez analizę sesji użytkownika i odpowiednie blokowanie podejrzanych żądań;
- może zostać skonfigurowany do ochrony aplikacji przed atakami odmowy usługi;
- analizuje żądania HTTP, aby wykrywać i blokować próby wstrzyknięcia złośliwego kodu lub plików, które pozwalają na zdalne wykonanie poleceń na serwerze aplikacji.
Inwestycja w WAF to krok w stronę ochrony nie tylko aplikacji, ale także reputacji i zwiększenia zaufania użytkowników poprzez lepsze zabezpieczenie ich danych. Rozwiązania tego typu minimalizują ryzyko ataków na serwer, efektywnie blokując je przed dotarciem do celu. Zapewniają również pełny wgląd w ruch sieciowy skierowany do aplikacji webowych, a dzięki zaawansowanym funkcjom monitoringu i logowania administratorzy mogą śledzić potencjalne zagrożenia, a także zidentyfikować słabe punkty w aplikacjach. Dzięki wszystkim powyższym funkcjom WAF minimalizuje ryzyko strat finansowych i wizerunkowych związanych z naruszeniami bezpieczeństwa. Ponadto WAF spełnia wymagania regulacji prawnych, takich jak GDPR czy PCI-DSS, które wymuszają zapewnienie ochrony danych osobowych.
FORTIWEB – ZAAWANSOWANA PLATFORMA WAF
To potężne narzędzie od Fortinetu, które może skutecznie zabezpieczyć aplikacje webowe przed wieloma współczesnymi zagrożeniami. Wśród możliwości FortiWeb należy wymienić:
- ochronę przed najczęściej spotykanymi naruszeniami aplikacyjnymi;
- mechanizmy uczenia maszynowego, aby uczyć się struktury aplikacji oraz specyfiki ruchu, co pozwala na bardziej precyzyjne wykrywanie zagrożeń;
- wykorzystanie AI do eliminacji zdarzeń false positive, ale również zwiększenia skuteczności wykrywania zagrożeń, aby uniknąć żmudnego zarządzania wyjątkami i dostrajania polityk;
- wiele klasycznych metod ochrony, m.in. malware detection, protocol validation, brute force protection;
- integrację z innymi rozwiązaniami Fortinetu;
- dużą przepustowość i krótki czas odpowiedzi;
- dostępność wielu modeli (również jako maszyn VM), co umożliwia wykorzystanie w różnych firmach.
Web Application Firewall to nieodzowny element nowoczesnej strategii bezpieczeństwa IT. Wprowadzenie tego rozwiązania do organizacji pozwoli cieszyć się wyższym poziomem ochrony przed cyberzagrożeniami.
Więcej informacji
Paweł Płachecki, Inżynier Systemów Bezpieczeństwa Softinet
+48 22 427 37 57
marketing@softinet.com.pl
softinet.com.pl