Artykuł pochodzi z wydania: Maj 2022
Oprogramowanie do monitorowania sieci oraz usług i urządzeń w niej działających to jedno z podstawowych narzędzi każdego administratora. Na rynku wybór tego typu rozwiązań jest całkiem spory. Sprawdzamy możliwości jednego z nich.
Tematyką zarządzania i monitoringu sieci lokalnej zajmowaliśmy się już wielokrotnie, testując produkty dostępne na rynku czy też opisując typowe scenariusze wdrożeniowe. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się rozwiązaniu, które znamy już od dłuższego czasu i które wygrywało w naszym plebiscycie na produkt roku. NetCrunch w wersji siódmej po raz pierwszy pojawił się w naszym konkursowym zestawieniu już w 2013 r. Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło. Najnowsza generacja oprogramowania w czasie naszych testów w dalszym ciągu opatrzona była statusem „preview”. Pomimo to właśnie tej edycji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej. Oprogramowanie przedprodukcyjne już jakiś czas temu opublikowano na oficjalnej stronie producenta w formie 30-dniowej wersji testowej.
> Architektura
NetCrunch to bezagentowy system monitoringu sieci wraz ze wszystkimi urządzeniami do niej wpiętymi. Architektura rozwiązania bazuje na komponentach funkcjonalnych działających w ramach pojedynczego serwera, na którym uruchomione są różne usługi. Proces serwera realizuje całą logikę monitoringu, a także umożliwia komunikację pomiędzy pozostałymi usługami działającymi w ramach pakietu. Mowa tu chociażby o sposobie przechowywania zarówno danych konfiguracyjnych, jak też związanych ze zdarzeniami w monitorowanej sieci. Osobne procesy realizują także funkcje kolektora przepływów sieciowych, raportowania czy kolejkowania zadań. Wśród istotnych usług należy także wymienić wbudowany serwer webowy na potrzeby mobilnej oraz przeglądarkowej konsoli zarządzania, a także komunikacji REST API. Same zapytania REST obsługiwane są przez oddzielny proces będący wtyczką dla web serwera.
Innym równie istotnym komponentem działającym w ramach serwera jest silnik monitorowania, którego główne zadanie polega na gromadzeniu danych na temat wszystkich kontrolowanych węzłów sieciowych. Wśród dostępnych mechanizmów monitorowania znaleźć można całą paletę sensorów, protokół SNMP, prekonfigurowane zestawy do monitorowania wybranych systemów operacyjnych, hypervizorów lub usług sieciowych, o których więcej w dalszej części.
Cała funkcjonalność nie miałaby jednak większego sensu bez odpowiedniego interfejsu użytkownika, pozwalającego w miarę łatwo zapoznać się ze statusem pracy zarządzanego środowiska sieciowego. W przypadku NetCruncha użytkownicy mają do wyboru trzy rodzaje graficznych interfejsów. Pierwszą i zarazem podstawową konsolą jest panel zarządzania dostępny w formie dedykowanej aplikacji desktopowej na systemy Windows. Z tego poziomu przeprowadza się również konfigurację i dostraja system do własnych potrzeb. Ruch sieciowy pomiędzy konsolą i serwerem jest zarówno szyfrowany, jak i kompresowany. Po stronie klienckiej odbywa się także buforowanie części danych. Dzięki temu nowe dane pobierane z serwera w trybie ciągłym pojawiają się na ekranie niemal w czasie rzeczywistym. Konsola desktopowa została zaprojektowana w sposób ułatwiający wyświetlanie informacji na wielu monitorach, co wydaje się najbardziej sensowną opcją.
Alternatywnym sposobem dostępu do prezentowanych treści jest interfejs webGUI. Przeglądarkowa konsola HTML5 jest bliźniaczo podobna do wersji standalone. Nie znajdziemy tu jednak opcji pozwalających na modyfikacje ustawień NetCruncha, w związku z czym ten sposób dostępu do graficznej reprezentacji danych należy traktować jako tryb read-only.
Ostatnim, choć niemniej ciekawym interfejsem jest GrafCrunch. Użytkownicy Grafany znajdą tu coś dla siebie, gdyż właśnie na tym projekcie bazuje ta NetCrunchowa propozycja z zakresu wizualizacji danych i tworzenia parametryzowanych dashboardów. GrafCrunch występuje jako oddzielny instalator, z którego można skorzystać na dowolnym hoście sieciowym, mającym komunikacje z serwerem, z którego pobiera dane.
[…]
Marcin Jurczyk
Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.