Artykuł pochodzi z wydania: Wrzesień 2022
Archiwizacja wiadomości e-mail to czynność często marginalizowana. W dobie usług komunikacyjnych dostępnych w modelu chmurowym spora część użytkowników nie widzi potrzeby stosowania tego typu rozwiązań. Są jednak i tacy, dla których to absolutny must have.
Z początkiem tego roku tajwański producent, znany głównie z produkcji rozwiązań typu NAS, zaprezentował prosty i relatywnie tani system wideokonferencyjny. QNAP już od pewnego czasu rozszerza paletę swoich rozwiązań chociażby o produkty sieciowe, więc premiera pierwszego urządzenia przeznaczonego do realizowania spotkań zdalnych nie jest jakimś szczególnym zaskoczeniem, tym bardziej że już od przeszło dwóch lat użytkownicy wybranych serwerów NAS tego producenta mogli z powodzeniem używać aplikacji KoiMeeter, która de facto trafiła tym razem na dedykowaną platformę sprzętową.
> Ekonomiczna platforma
Zdecydowana większość dużych przedsiębiorstw już od dawna używa rozbudowanych systemów telekonferencyjnych. Mowa tu zazwyczaj o kosztownych rozwiązaniach, pozostających poza zasięgiem firm z segmentu MSP. Te z kolei radzą sobie świetnie z wykorzystaniem produktów czysto software’owych, zarówno tych całkiem darmowych, jak i relatywnie tanich rozwiązań komercyjnych. QNAP nie ukrywa, że wraz z premierą modelu KoiBox-100W chciałby zagospodarować właśnie tę część rynku, umożliwiając przeprowadzanie wideokonferencji i zdalnych prezentacji za pośrednictwem dedykowanej platformy, której koszt nie powinien nadwyrężyć budżetu małego czy średniego przedsiębiorstwa.
Czym zatem jest testowany przez nas KoiBox? W dużym uproszczeniu mamy do czynienia z minikomputerem zamkniętym w schludnej obudowie typu desktop, zaprojektowanym jako platforma sprzętowa dla wspomnianego już wcześniej systemu konferencji wideo od QNAP-a o nazwie KoiMeeter. Użytkownicy mający już styczność z produktami QNAP-a bazującymi na systemie QTS mogą się zastanawiać, po co w zasadzie dedykowane urządzenie, skoro można zainstalować KoiMeeter na serwerze NAS, podpiąć kamerę, mikrofon oraz dowolny wyświetlacz i cieszyć się praktycznie tą samą funkcjonalnością, stanowiącą jedynie uzupełnienie szerokiej gamy możliwości stojących za systemem QTS. Jest w tym sporo racji, tym bardziej że w ofercie tego samego producenta znaleźć można urządzenia oferujące dwie wnęki na dyski twarde, a więc dające minimalny poziom bezpieczeństwa danych na poziomie mirroringu dysków w bardzo zbliżonej cenie.
To wszystko prawda, z tym że Koi-Box zaprojektowany został w bardzo konkretnym celu – jako prosta i ekonomiczna platforma wideokonferencyjna, która najlepiej sprawdzi się w salach konferencyjnych czy szkoleniowych, co stoi nieco w konflikcie z NAS-ami QNAP-a, których wszechstronność można kształtować w sposób niemal nieograniczony.
> Dane techniczne
Opakowanie poza samym urządzeniem zawiera również pilot zdalnego sterowania oraz zewnętrzny zasilacz. Oznacza to, że użytkownik będzie musiał samodzielnie uzupełnić zestaw o kamerę internetową oraz mikrofon. W tym celu z tyłu obudowy dostępne są cztery porty USB 3.2 drugiej generacji. Na stronie producenta znaleźć można modele urządzeń, które zostały przez niego już przetestowane, choć nie wyklucza to skorzystania ze sprzętu spoza listy. Producent deklaruje kompatybilność z większością współczesnych kamer czy mikrofonów USB. Zewnętrzny wyświetlacz można podłączyć za pośrednictwem pełnowymiarowego portu HDMI w standardzie 1.4b.
Nasz zestaw testowy składał się z dwóch KoiBoxów rozstawionych w różnych pomieszczeniach, z których jeden podpięty był do telewizora, a drugi do monitora. Zestaw portów uzupełnia złącze RJ-45 dla kablowego podłączenia sieciowego oraz złącze zasilacza. Nie zabrakło też złącza Kensington – salki konferencyjne bardzo często są ogólnodostępne i niespecjalnie nadzorowane. Komunikację sieciową można także realizować poprzez wbudowany adapter sieci bezprzewodowej Wi-Fi 6 AX201, za pomocą którego uzyskamy projekcję bezprzewodową w rozdzielczości 4K.
[…]
Marcin Jurczyk
Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.