Artykuł pochodzi z wydania: Styczeń 2023
Jeden z największych atutów, dzięki któremu wybierane są urządzenia Synology NAS, to dostarczanie oprogramowania i usług wraz ze sprzętem. Testujemy najnowszą odsłonę systemu nadzorującego serwery NAS Synology – DiskStation Manager 7 (DSM 7).
Firma Synology Inc. powstała w 2000 r. i specjalizuje się w urządzeniach sieciowej pamięci masowej NAS znanych pod nazwą DiskStation, przeznaczonych dla małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Wielu użytkowników zdecydowało się na serwer pamięci Synology NAS ze względu na oprogramowanie i usługi wliczane w cenę sprzętu. Podstawą zarządzania urządzeniami NAS Synology jest system operacyjny DSM. Architektura oprogramowania DSM umożliwia integrację aplikacji zewnętrznych firm, dzięki czemu prócz aplikacji firmy Synology dostępne są rozwiązania zewnętrznych dostawców.
System DSM miał pierwszą odsłonę w 2004 r. jako DiskStation DS-101. Prace nad DSM 7 trwały od 2018 r. i po ponad trzech latach, w połowie 2021 r., użytkownicy kompatybilnych urządzeń NAS mogli zainstalować oficjalną wersję DiskStation Manager 7. Wraz z DSM 7 pojawiły się zmiany w sposobie obsługi aplikacji, nowe funkcje bezpieczeństwa oraz poprawiła się wydajność.
> Aktualizacja do DSM 7
Istnieją dwa sposoby aktualizacji urządzeń NAS – automatyczny i ręczny. W przypadku aktualizacji automatycznej system pobierze zalecany pakiet z serwerów Synology i wykona aktualizację. Aktualizacja ręczna wymaga pobrania odpowiedniego pliku z centrum pobierania firmy Synology i przesłania go na serwer NAS. Wynik w obu przypadkach jest ten sam, natomiast aktualizacja automatyczna jest bezpieczna i szybka, a od użytkownika wymaga zaledwie kilku kliknięć. Jeśli serwer NAS działa w wersji DSM 6.2, system wyświetli komunikat w Panel sterowania | Aktualizacja i przywracanie informujący o dostępnej aktualizacji DSM 7.0.1. Jeżeli natomiast NAS działa pod kontrolą starszych wersji, musimy przejść ścieżkę aktualizacji wskazaną w Panel sterowania | Aktualizuj i przywracaj, powtarzając proces, aż wersja DSM będzie aktualna.
Przed aktualizacją serwera NAS do systemu DSM 7 należy sprawdzić listę kompatybilnych modeli i upewnić się, że serwer NAS ma co najmniej 1 GB pamięci. Aktualizacja DSM nie powoduje utraty danych na serwerze Synology NAS, jednak firma Synology zaleca wykonanie kopii zapasowej danych przed aktualizacją DSM. Po zaktualizowaniu DSM do wersji 7.0.1 nie ma możliwości zmiany starszej wersji DSM. Warto pamiętać, że każda aktualizacja będzie wymagała wstrzymania usług i ponownego uruchomienia, więc należy wziąć pod uwagę przerwy podczas procesu aktualizacji, która w przypadku wersji DSM 6.2 może zająć w zależności od ilości danych ponad 30 minut, a w przypadku starszych wersji DSM – kilka godzin.
Kolejna istotna kwestia – aktualizacja starszego serwera Synology NAS do wersji DSM 7.0.1 może wpłynąć na jego wydajność, a w systemie DSM 7 nie są obsługiwane urządzenia USB, takie jak klucze sprzętowe Wi-Fi, Bluetooth, 3G/4G, głośnik USB. DSM 7 kończy obsługę ext3, więc należy skopiować dane przechowywane na woluminach ext3 i przesyłać na woluminy z obsługiwanymi systemami plików przed aktualizacją. Po zakończeniu aktualizacji i wprowadzeniu poświadczeń nastąpi przekierowanie do ekranu głównego, gdzie zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie niektórych funkcji na ekranie głównym, w tym Synology Secure SignIn. Synology Secure SignIn to możliwość włączenia drugiego składnika uwierzytelnienia i oczywiście możemy pominąć ten krok, ale za którymś razem, podczas kolejnych logowań, Synology już nie pozwala na pominięcie konfiguracji Secure SignIn, uniemożliwiając zalogowanie się do systemu. W naszym przypadku okazało się, że serwer Synology nie komunikował się z serwerem czasu, co w efekcie powodowało błąd generowania kodu po skonfigurowaniu drugiego składnika uwierzytelnienia i zakończyło się zresetowaniem ustawień Synology, gdyż nie było możliwości zalogowania się na żadne konto z grupy „administrators”.
W celu uruchomienia dwuskładnikowego uwierzytelnienia firma udostępniła wraz z systemem DSM 7 aplikację do bezpiecznego logowania dla systemów Android lub iOS, która umożliwia „wewnętrzne” uwierzytelnianie dwuetapowe na serwerze NAS, przy czym nadal można korzystać z narzędzi uwierzytelniających, jak np. Google Authenticator, który obsługuje DSM 7 podobnie jak w przypadku DSM 6.2. Problem, jaki może się pojawić u niektórych użytkowników po aktualizacji do DSM 7, to ograniczenie zakresu obsługiwanych aplikacji innych firm. Przyczyną może być to, że DSM 7 jest na tyle zmodyfikowaną platformą w stosunku do poprzednich wersji, że dostawcy potrzebują czasu na przygotowanie aplikacji tak, aby mogły być nadal używane w przypadku braku alternatywy w postaci obrazów dockerowych.
[…]
Piotr Maziakowski
Autor od 2004 r. związany z branżą IT i nowych technologii w obszarze administrowania systemami klasy ERP. Specjalizuje się w realizacji wdrożeń i audytów bezpieczeństwa informacji.