Artykuł pochodzi z wydania: Marzec 2023
Rynek zielonych centrów przetwarzania danych obecnie mocno się rozwija. Przekłada się to na kształt projektów DC oraz proces budowy. Trend wzrostowy zapewne utrzyma się przez najbliższą dekadę i wpłynie na przetasowania wśród liderów usług kolokacyjnych czy chmurowych. Dostawcy usług, którzy stworzą spójną i realistyczną strategię regionalną lub globalną, wyprzedzą rywali i umocnią swoją pozycję na rynku.
Pojęcie zielonego ośrodka przetwarzania danych odnosi się do obiektu, w którym wszelkie urządzenia elektryczne, tj. serwery, macierze dyskowe, urządzenia sieciowe, systemy zasilania UPS czy system klimatyzacji precyzyjnej, są zasilane ze źródeł takich jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe lub wodne oraz zeroemisyjne agregaty prądotwórcze oparte na ogniwach paliwowych, np. wodorze. Należy pamiętać, że nie tylko ekologiczny sposób zasilania decyduje o tym, że centrum danych staje się zielone. Kolosalny wpływ na to, jak bardzo zielony jest obiekt, mają również wspomniane powyżej urządzenia elektryczne, a dokładnie ich efektywność energetyczna, która znacząco minimalizuje ślad węglowy, o jakim sporo się ostatnio mówi.
> Trochę historii
Pierwsza konferencja COP (ang. Conference of the parties) poświęcona tematyce przeciwdziałania zmianom klimatycznym odbyła się w 1995 r. w Berlinie. Skutkiem przedsięwzięcia było ustanowienie procesu negocjacji bardziej ambitnych zobowiązań dla państw rozwiniętych; tym samym położono podwaliny pod protokół z Kioto z 1997 r. Od tego czasu w Unii Europejskiej (UE) wprowadzono liczne regulacje i inicjatywy dotyczące efektywności energetycznej. Nadrzędnym celem COP01 było ustanowienie procesów, które zdołają powstrzymać zmiany klimatyczne w ciągu trzech dekad.
W UE walka ze zmianami klimatycznymi przybrała formę tworzenia regulacji przekładających się na zaostrzenie przepisów dotyczących zużycia energii np. poprzez urządzenia codziennego użytku czy handel emisjami dwutlenku węgla. W 2018 r. powstał dokument opisujący wytyczne dotyczące najlepszych praktyk w zakresie unijnego kodeksu postępowania w obszarze efektywności energetycznej centrów danych (ang. Best Practice Guidelines for the EU Code of Conduct on Data Centre Energy Efficiency). Dokument ten jest cyklicznie aktualizowany – jego najnowszą wersję 13.1.1 wydano w 2022 r. – oraz promowany przez europejskie centrum badawcze JRC (ang. Joint Research Centre). Wszystkie podejmowane w tym obszarze działania bezpośrednio przekładają się na ekosystem krytycznej infrastruktury wspierającej pracę obiektu data center.
W 2022 r. Komisja Europejska, a dokładniej Rada ds. Kontroli i Certyfikacji Testów (Rada TIC), udostępniła w formie roboczej dokument EU Code of Conduct on Data Centre Energy Efficiency, który odnosi się do tego, w jaki sposób można zapewnić zgodność centrów przetwarzania danych z europejskim kodeksem postępowania w zakresie efektywności energetycznej. Dokument został opublikowany 2 listopada 2022 r., a uwagi można było zgłaszać do 16 listopada. Uwagi i pytania dotyczące dokumentu można było kierować na adres: data.centres@tic-council.org.
Co kilka lat powstają nowe standardy i dobre praktyki, które są adaptowane przez kolejnych kluczowych operatorów data center na wszystkich kontynentach. Coraz więcej podmiotów przystosowuje się do nowych wymogów w zakresie sprawozdawczości dla centrów przetwarzania danych działających w obszarze UE.
Prawdopodobnie już w tym roku wszystkie organizacje w UE zużywające powyżej 3,6 teradżuli (Tj)/rok (1000 megawatogodzin, MWh) będą musiały przeprowadzać co cztery lata audyty energetyczne, a te zużywające powyżej 18 Tj/rok (5000 MWh) będą zobowiązane do wdrożenia certyfikowanego systemu zarządzania energią. Operatorzy data center zużywającego powyżej 1000 MWh będą zobligowani do składania corocznego raportu energetycznego, w którym umieszczą informację na temat wydajności energetycznej, zużycia energii, wykorzystania energii odnawialnej oraz zużycia wody.
[…]
Sebastian Jary
Autor jest ekspertem ds. utrzymania i rozwoju infrastruktury data center w największej skandynawskiej instytucji finansowej. Od 14 lat zajmuje się problematyką budowy, utrzymania i efektywnego zarządzania centrami przetwarzania danych. Posiada międzynarodowe certyfikaty branżowe: CDCS (Certified Data Center Specialist), CDFOM (Certified Data Center Facilities Operations Manager) oraz DCPRO-Cooling Professional.