Artykuł pochodzi z wydania: Lipiec-Sierpień 2023
Drukowanie to jedna z najbardziej prozaicznych czynności w firmie. Nikt raczej nie ekscytuje się drukarkami tak jak nowym, ultralekkim laptopem czy superwydajnym serwerem. W dalszym ciągu musimy jednak drukować część dokumentów, więc warto wiedzieć, co do zaoferowania mają popularni producenci tego typu sprzętu.
Test drukarki czy też wielofunkcyjnego urządzenia biurowego służącego m.in. do drukowania to dość powtarzalne zajęcie. Dotychczas testowaliśmy raptem kilka modeli drukarek. Jak łatwo się domyśleć, główne różnice między nimi dotyczyły prędkości wydruku, pojemności zasobników na papier oraz wielkości i funkcjonalności wyświetlacza LCD, w którą wyposażone są niemal wszystkie tego typu urządzenia. Oczywiście najbardziej zaawansowany z testowanych modeli oferował chociażby automatyczne zszywanie dokumentów, czego próżno szukać w tańszych rozwiązaniach, a także ponadnormatywną wytrzymałość, definiowaną na poziomie liczby wydruków w cyklu miesięcznym. Użycie funkcji czatu do komunikacji z drukarką w celu przeprowadzenia wstępnej konfiguracji to kolejny przykład nieszablonowego podejścia do czynności administracyjnych, z którym się dotychczas spotkaliśmy podczas testów. Japońska firma Brother to ceniony producent urządzeń drukujących, skanerów, ale także maszyn do szycia czy urządzeń do obróbki skrawaniem. Sprawdźmy zatem, co do zaoferowania ma MFC-L9670CDN.
> CZAS I JAKOŚĆ DRUKU
„Wielofunkcyjne kolorowe urządzenie laserowe A4 klasy korporacyjnej z inteligentną automatyzacją i zaawansowanymi możliwościami obsługi papieru” – to zdanie z polskiej strony producenta, którym opisano zarazem podstawową funkcjonalność, jak i docelowego klienta. Jest to zatem produkt przeznaczony dla przedsiębiorstw wymagających nieco więcej niż prosty, laserowy druk monochromatyczny. MFC-L9670CDN to sprzęt, którego cena zaczyna się od około 6 tys. zł. W zamian otrzymujemy kombajn biurowy, oferujący funkcje druku, kopiowania, skanowania, a także coraz mniej popularnego faksu.
Parametr, którym zawsze chwalą się producenci drukarek, a więc prędkość wydruku, kształtuje się na poziomie 40 stron na minutę. Mowa tu zarówno o wydruku kolorowym, jak i monochromatycznym w trybie standardowym oraz dwustronnym. Dokładnie takie same parametry (a więc 40 stron na minutę) dotyczą szybkości kopiowania. Inny parametr związany z drukowaniem to czas wykonania pierwszego wydruku. Brother deklaruje, iż pierwsza strona powinna się pokazać w czasie poniżej 10 sekund. Jeszcze nigdy nie udało nam się uzyskać deklarowanej wartości, bez względu na producenta sprzętu drukującego, i tak było również tym razem. Pomimo kilku prób z różnymi dokumentami pierwsza strona pokazywała się zawsze po około 15 sekundach. Podobnie było w przypadku liczby wydruków na minutę. Nasze wyniki kształtowały się na poziomie 30–33 stron – i to z użyciem najnowszych sterowników ze strony producenta. Sterowniki systemu MS Windows dla Windowsa 11 pogarszały te wartości w sposób znaczący, a drukarka wypluwała kolejne strony parami, dodając wyraźną przerwę pomiędzy wydrukiem każdych kolejnych dwóch kartek. Nie jest to coś, czego szczególnie się czepiamy. Czasy referencyjne zazwyczaj dotyczą określonych warunków i zapełnienia każdej strony, na co my nie zwracaliśmy żadnej uwagi, wychodząc z założenia, że to „tylko” drukarka, a nie benchmark zapytania do systemu klasy ERP.
Rozdzielczość, a co za tym idzie – jakość wydruków, to 2400 x 600 lub 600 x 600 dpi. W przypadku kopiowania mowa tu o tej drugiej, niższej wartości. Urządzenie potrafi również zmniejszyć lub powiększyć rozmiar kopiowanego dokumentu w zakresie od 25 do 400%, ze skokiem o 1%. W zestawie wraz z drukarką otrzymujemy zestaw tonerów pozwalający na wydruk do 12 tys. stron w trybie monochromatycznym oraz do 9 tys. stron dla tonerów kolorowych (zgodnie z normą ISO/IEC 19798). Na liście akcesoryjnych tonerów znaleźć można również takie, które pozwalają na wydruk odpowiednio 15 (BK) oraz 12 (CMY) tys. stron na minutę. Wśród wspieranych emulacji znajdziemy standardy takie jak: PCL5e, PCL5c, PCL6, BR-Script3, PDF v. 1.7 oraz XPS v. 1.0. Standardowa pojemność podajnika papieru to 520 arkuszy. Po otwarciu frontu obudowy dostępny jest także pojemnik uniwersalny na 100 arkuszy. Oczywiście producent przewidział rozszerzenie całkowitej pojemności za pośrednictwem opcjonalnych podajników (do 5). W ten sposób możliwe jest uzyskanie całkowitej pojemności na poziomie 2600 arkuszy. Specyfikacja typu i gramatury papieru jest dość standardowa. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie producenta.
[…]
Marcin Jurczyk
Autor pracuje jako architekt IT w firmie Kyndryl. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.